Signal Transformer MPI-250-36
MPI-250-36 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-250-36
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 250VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-250-36.pdf
Availability of MPI-250-36
QUANTITY
MPI-250-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-250-36
Internal Part NumberEIS-MPI-250-36
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 13.8A, Series 6.9A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max250 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension104.80mm L x 104.90mm W
Height - Seated (Max)98.20mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-250-36
Related LinksMPI-2, MPI-250-36 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-250-36 Details Description
Related parts for MPI-250-36
IC CTRLR VRM8.5 PWM TRPL 28-SOIC datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"X6" 10 PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 6.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
FUSE(5A) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES KIT 100-221K 1/5W 1640PCS datasheet.pdf
FK-MCP 1 5/ 6-ST-3 5-LR datasheet.pdf
Z-PACK HS3 HDR ASSY 6R 60P FT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf