Signal Transformer MPI-400-16
MPI-400-16 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-400-16
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 400VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-400-16.pdf
Availability of MPI-400-16
QUANTITY
MPI-400-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-400-16
Internal Part NumberEIS-MPI-400-16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max)Parallel 50A, Series 25A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max400 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension104.80mm L x 128.10mm W
Height - Seated (Max)98.20mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-400-16
Related LinksMPI-4, MPI-400-16 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-400-16 Details Description
Related parts for MPI-400-16
IC SRAM 256KBIT 55NS 28TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN CAGE SFP+ 2X2 W/LIGHT PIPE datasheet.pdf
FIXED IND 40.7UH 4A 58.5 MOHM datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 30pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/03GL 1.5BX datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 22POS datasheet.pdf