Bulgin MPI001/FL/AM/12
MPI001/FL/AM/12 picture photo
Mfg. Part Number
MPI001/FL/AM/12
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI001/FL/AM/12.pdf
Availability of MPI001/FL/AM/12
QUANTITY
MPI001/FL/AM/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI001/FL/AM/12
Internal Part NumberEIS-MPI001/FL/AM/12
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI001/FL/AM/12
Related LinksMPI001/, MPI001/FL/AM/12 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI001/FL/AM/12 Details Description
Related parts for MPI001/FL/AM/12
CAP TANT 56UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 18POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOZ 120VUC/230VAC 1A datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf