Bulgin MPI001/RP/GN/12
MPI001/RP/GN/12 picture photo
Mfg. Part Number
MPI001/RP/GN/12
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI001/RP/GN/12.pdf
Availability of MPI001/RP/GN/12
QUANTITY
MPI001/RP/GN/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI001/RP/GN/12
Internal Part NumberEIS-MPI001/RP/GN/12
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI001/RP/GN/12
Related LinksMPI001/, MPI001/RP/GN/12 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI001/RP/GN/12 Details Description
Related parts for MPI001/RP/GN/12
TRANS NPN 450V 15A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
36 CAB 36 GASKET REAR MT PCP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.15A 8-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
PIVOT TRACK COVER datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf