Bulgin MPI001/TE/GN/12
MPI001/TE/GN/12 picture photo
Mfg. Part Number
MPI001/TE/GN/12
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI001/TE/GN/12.pdf
Availability of MPI001/TE/GN/12
QUANTITY
MPI001/TE/GN/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI001/TE/GN/12
Internal Part NumberEIS-MPI001/TE/GN/12
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI001/TE/GN/12
Related LinksMPI001/, MPI001/TE/GN/12 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI001/TE/GN/12 Details Description
Related parts for MPI001/TE/GN/12
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 10V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 50' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 842MA 280 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 140MA 1.5 OHM datasheet.pdf