Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPI4040R1-R10-R
MPI4040R1-R10-R picture photo
Mfg. Part Number
MPI4040R1-R10-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 90NH 8A 8.5 MOHM SMD
Datasheet Download
MPI4040R1-R10-R.pdf
Availability of MPI4040R1-R10-R
QUANTITY
MPI4040R1-R10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI4040R1-R10-R
Internal Part NumberEIS-MPI4040R1-R10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMPI4040 Parameter Updates 18/May/2012
Standard Package5,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMPI4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance90nH
Tolerance±20%
Current Rating8A
Current - Saturation32A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8.5 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI4040R1-R10-R
Related LinksMPI4040, MPI4040R1-R10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPI4040R1-R10-R Details Description
Related parts for MPI4040R1-R10-R
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 14DIP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS VERT 2MM WHT T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf