Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPI4040R2-2R2-R
MPI4040R2-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
MPI4040R2-2R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 3.2A 58 MOHM SMD
Datasheet Download
MPI4040R2-2R2-R.pdf
Availability of MPI4040R2-2R2-R
QUANTITY
MPI4040R2-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI4040R2-2R2-R
Internal Part NumberEIS-MPI4040R2-2R2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMPI4040 Series SMD Miniature Power Inductors
PCN Design/SpecificationMPI4040 Parameter Updates 18/May/2012
Standard Package4,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMPI4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation5.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)58 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI4040R2-2R2-R
Related LinksMPI4040, MPI4040R2-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPI4040R2-2R2-R Details Description
Related parts for MPI4040R2-2R2-R
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 388FPBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 1.1A 67 MOHM TH datasheet.pdf