Microsemi Commercial Components MPLAD6.5KP13A
MPLAD6.5KP13A picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD6.5KP13A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD6.5KP13A.pdf
Availability of MPLAD6.5KP13A
QUANTITY
MPLAD6.5KP13A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD6.5KP13A
Internal Part NumberEIS-MPLAD6.5KP13A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)302A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Supplier Device PackagePLAD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLAD6.5KP13A
Related LinksMPLAD6, MPLAD6.5KP13A Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
MPLAD6.5KP13A Details Description
Related parts for MPLAD6.5KP13A
IC OCT TRNSP D-TYP LATCH 20-SSOP datasheet.pdf
IGBT 1700V 24A 250W TO247AD datasheet.pdf
IC PLL BUILDING BLOCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PWM QUASI-RESON 8DIP datasheet.pdf
IC CONV TRUE RMS-DC LP 20LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
MOX RCPT CONT 0635 AU 022-050MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
BOCUBE B FP 2617 FRNT PNL 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 64.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf