Microsemi Commercial Components MPLAD6.5KP170CA
MPLAD6.5KP170CA picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD6.5KP170CA
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD6.5KP170CA.pdf
Availability of MPLAD6.5KP170CA
QUANTITY
MPLAD6.5KP170CA Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD6.5KP170CA
Internal Part NumberEIS-MPLAD6.5KP170CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.6A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLAD6.5KP170CA
Related LinksMPLAD6., MPLAD6.5KP170CA Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
MPLAD6.5KP170CA Details Description
Related parts for MPLAD6.5KP170CA
DC/DC CONVERTER 1.5V 11W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf