Microsemi Commercial Components MPLAD6.5KP58CAE3
MPLAD6.5KP58CAE3 picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD6.5KP58CAE3
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD6.5KP58CAE3.pdf
Availability of MPLAD6.5KP58CAE3
QUANTITY
MPLAD6.5KP58CAE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD6.5KP58CAE3
Internal Part NumberEIS-MPLAD6.5KP58CAE3
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)69.1A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLAD6.5KP58CAE3
Related LinksMPLAD6.5, MPLAD6.5KP58CAE3 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
MPLAD6.5KP58CAE3 Details Description
Related parts for MPLAD6.5KP58CAE3
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
1.0 I/O 120P (B)IDT JIG datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D4JL-TK-021 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 2.74A 30 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf