Bivar, Inc. MPR5GCW12.0
MPR5GCW12.0 picture photo
Mfg. Part Number
MPR5GCW12.0
Brief Description
PNL MNT GREEN W/WIRE 12"
Datasheet Download
MPR5GCW12.0.pdf
Availability of MPR5GCW12.0
QUANTITY
MPR5GCW12.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPR5GCW12.0
Internal Part NumberEIS-MPR5GCW12.0
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPR5
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.1V
Current30mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.32" (8.13mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak568nm
Viewing Angle35°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress Protection-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPR5GCW12.0
Related LinksMPR5G, MPR5GCW12.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPR5GCW12.0 Details Description
Related parts for MPR5GCW12.0
IC REG LDO 3.9V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
GROUND REFERENCE MODULE 500 VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf