Vishay/Dale RN55C3242DRSL
RN55C3242DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3242DRSL
Brief Description
RES 32.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3242DRSL.pdf
Availability of RN55C3242DRSL
QUANTITY
RN55C3242DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3242DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3242DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3242DRSL
Related LinksRN55C3, RN55C3242DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3242DRSL Details Description
Related parts for RN55C3242DRSL
CONN GH HOUSING 15POS 1.25MM datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
VARISTOR 12V 800A 1812 datasheet.pdf