Riedon PF2205-18RF1
PF2205-18RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2205-18RF1
Brief Description
RES 18 OHM 50W 1% TO220
Datasheet Download
PF2205-18RF1.pdf
Availability of PF2205-18RF1
QUANTITY
PF2205-18RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2205-18RF1
Internal Part NumberEIS-PF2205-18RF1
PackagingTube
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2205-18RF1
Related LinksPF2205, PF2205-18RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2205-18RF1 Details Description
Related parts for PF2205-18RF1
REGULATOR 5V 13A CU CASE HRZ SMD datasheet.pdf
ADAPTER 28-DIP TO 28-PLCC datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
D4GL-4HFA-A4-NPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf