Vicor Corporation V300A15E400BS
V300A15E400BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15E400BS.pdf
Availability of V300A15E400BS
QUANTITY
V300A15E400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E400BS
Internal Part NumberEIS-V300A15E400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E400BS
Related LinksV300A1, V300A15E400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E400BS Details Description
Related parts for V300A15E400BS
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC ENERGY MGMT SYSTEM 16-LLP datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
COUPLER DIR 1.71-1.99GHZ SOT-6 datasheet.pdf
TEST LEAD 18AWG 5000V BROWN 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf