Bivar, Inc. MPR6-3GD220V
MPR6-3GD220V picture photo
Mfg. Part Number
MPR6-3GD220V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT 220V GREEN 3MM
Datasheet Download
MPR6-3GD220V.pdf
Availability of MPR6-3GD220V
QUANTITY
MPR6-3GD220V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPR6-3GD220V
Internal Part NumberEIS-MPR6-3GD220V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPR6-3
Type-
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage220V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.23" (5.84mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating80mcd
Wavelength - Peak525nm
Viewing Angle45°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP54
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPR6-3GD220V
Related LinksMPR6-3, MPR6-3GD220V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPR6-3GD220V Details Description
Related parts for MPR6-3GD220V
IC REG LDO 1.8V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 104K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 8.25M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 65W datasheet.pdf