Vicor Corporation MPRM48NH480M250A00
MPRM48NH480M250A00 picture photo
Mfg. Part Number
MPRM48NH480M250A00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC DC CONVERTER MIL-COTS
Datasheet Download
MPRM48NH480M250A00.pdf
Availability of MPRM48NH480M250A00
QUANTITY
MPRM48NH480M250A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPRM48NH480M250A00
Internal Part NumberEIS-MPRM48NH480M250A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® PRM®
PackagingBulk
TypePre-Regulator Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency96.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPRM48NH480M250A00
Related LinksMPRM48NH4, MPRM48NH480M250A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MPRM48NH480M250A00 Details Description
Related parts for MPRM48NH480M250A00
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
R/A LF RECEPT PWRBLADE datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" STACKER datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.72NS 256FTBGA datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY FLK STG TIN 4POS datasheet.pdf
RES 665 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PROXIMITY SWITCH UNCASED datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf