Sullins Connector Solutions MPSL-0100-10-DS-4K
MPSL-0100-10-DS-4K picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-0100-10-DS-4K
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL
Datasheet Download
MPSL-0100-10-DS-4K.pdf
Availability of MPSL-0100-10-DS-4K
QUANTITY
MPSL-0100-10-DS-4K Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-0100-10-DS-4K
Internal Part NumberEIS-MPSL-0100-10-DS-4K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Material-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-0100-10-DS-4K
Related LinksMPSL-0100, MPSL-0100-10-DS-4K Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MPSL-0100-10-DS-4K Details Description
Related parts for MPSL-0100-10-DS-4K
IC ENCORE MCU FLASH 64K 68PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300K OHM 0804 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 6DIP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
IRON BULK 25W 120V 3 WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf