Sullins Connector Solutions MPSL-0156-15-DS-1E9KM
MPSL-0156-15-DS-1E9KM picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-0156-15-DS-1E9KM
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .156" 15POS THRUHL
Datasheet Download
MPSL-0156-15-DS-1E9KM.pdf
Availability of MPSL-0156-15-DS-1E9KM
QUANTITY
MPSL-0156-15-DS-1E9KM Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-0156-15-DS-1E9KM
Internal Part NumberEIS-MPSL-0156-15-DS-1E9KM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Material-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-0156-15-DS-1E9KM
Related LinksMPSL-0156-, MPSL-0156-15-DS-1E9KM Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MPSL-0156-15-DS-1E9KM Details Description
Related parts for MPSL-0156-15-DS-1E9KM
IC BUCK SYNC ADJ 8A TO-PMOD-11 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.58K OHM 1% 5W datasheet.pdf
2000 PPR 0.375 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
SPADE TONGUE TERMINAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A SMINI2 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 15C P 8" RBW FLOAT NI datasheet.pdf