NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPXD2020VLT125
MPXD2020VLT125 picture photo
Mfg. Part Number
MPXD2020VLT125
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 208LQFP
Datasheet Download
MPXD2020VLT125.pdf
Availability of MPXD2020VLT125
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPXD2020VLT125 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPXD2020VLT125
Internal Part NumberEIS-MPXD2020VLT125
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPX
PackagingTray
Core Processore200z4d
Core Size32-Bit
Speed125MHz
ConnectivityCAN, I²C, LIN, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O150
Program Memory Size2MB (2M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 20x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case208-LQFP
Supplier Device Package208-LQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPXD2020VLT125
MPXD2020VLT125 Details Description
Related parts for MPXD2020VLT125
JUMPER-H1503TR/A2015V/H1503TR 4" datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 210KHZ W/SD 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 21A 8.1 MOHM SMD datasheet.pdf
TAPE COPPER 25MMX32.9M datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONN HAN 24 HPR SURFACE MNT HOUS datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 25POS datasheet.pdf
FIXED IND 210NH 280MA 1.98 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf