AVX Corporation MR042C101MAA
MR042C101MAA picture photo
Mfg. Part Number
MR042C101MAA
Brief Description
CAP CER 100PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR042C101MAA.pdf
Availability of MR042C101MAA
QUANTITY
MR042C101MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR042C101MAA
Internal Part NumberEIS-MR042C101MAA
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR042C101MAA
Related LinksMR042C, MR042C101MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR042C101MAA Details Description
Related parts for MR042C101MAA
CONN HEADER 34PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
IC VOLTAGE SUPERVISOR SC-70-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
RES SMD 79.6KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC CLOCK RECOVERY 32-TQFP datasheet.pdf
2100 L, 18MM PITCH, 15M ANALOG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf