AVX Corporation MR052A2R7DAATR1
MR052A2R7DAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR052A2R7DAATR1
Brief Description
CAP CER 2.7PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR052A2R7DAATR1.pdf
Availability of MR052A2R7DAATR1
QUANTITY
MR052A2R7DAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052A2R7DAATR1
Internal Part NumberEIS-MR052A2R7DAATR1
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052A2R7DAATR1
Related LinksMR052A2, MR052A2R7DAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052A2R7DAATR1 Details Description
Related parts for MR052A2R7DAATR1
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 20M datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf