AVX Corporation MR052C102JAA
MR052C102JAA picture photo
Mfg. Part Number
MR052C102JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR052C102JAA.pdf
Availability of MR052C102JAA
QUANTITY
MR052C102JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052C102JAA
Internal Part NumberEIS-MR052C102JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052C102JAA
Related LinksMR052C, MR052C102JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052C102JAA Details Description
Related parts for MR052C102JAA
ADAPTER BLUETOOTH USB DONGL IP68 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
14P MTA156 ASSY 18AWG ORA LF datasheet.pdf
CAP CER 100PF 5KV R42 DISK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 5W datasheet.pdf
220UF 250V 30X30MM 105C 10000H datasheet.pdf