AVX Corporation MR052C102KAAAP1
MR052C102KAAAP1 picture photo
Mfg. Part Number
MR052C102KAAAP1
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR052C102KAAAP1.pdf
Availability of MR052C102KAAAP1
QUANTITY
MR052C102KAAAP1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052C102KAAAP1
Internal Part NumberEIS-MR052C102KAAAP1
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052C102KAAAP1
Related LinksMR052C1, MR052C102KAAAP1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052C102KAAAP1 Details Description
Related parts for MR052C102KAAAP1
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16/32BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 7.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" GOLD datasheet.pdf