AVX Corporation MR065A512JAA
MR065A512JAA picture photo
Mfg. Part Number
MR065A512JAA
Brief Description
CAP CER 5100PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR065A512JAA.pdf
Availability of MR065A512JAA
QUANTITY
MR065A512JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR065A512JAA
Internal Part NumberEIS-MR065A512JAA
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR065A512JAA
Related LinksMR065A, MR065A512JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR065A512JAA Details Description
Related parts for MR065A512JAA
RES SMD 215K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL 100A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
VARISTOR 68V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
SENSOR PROX 16CH 5M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf