Vishay/Dale MRA-121R800FE12
MRA-121R800FE12 picture photo
Mfg. Part Number
MRA-121R800FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
MRA-121R800FE12.pdf
Availability of MRA-121R800FE12
QUANTITY
MRA-121R800FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRA-121R800FE12
Internal Part NumberEIS-MRA-121R800FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRA-12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.188" L (7.92mm x 30.18mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRA-121R800FE12
Related LinksMRA-121, MRA-121R800FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MRA-121R800FE12 Details Description
Related parts for MRA-121R800FE12
VARISTOR 216V 1.75KA DISC 9MM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.1A 420 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 214MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf