Vishay/BCcomponents MRS16000C1502FRP00
MRS16000C1502FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1502FRP00
Brief Description
RES 15K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1502FRP00.pdf
Availability of MRS16000C1502FRP00
QUANTITY
MRS16000C1502FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1502FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1502FRP00
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1502FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1502FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1502FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C1502FRP00
FUSE 600V 350A HRCII-C BRIT DIM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf