Vishay/BCcomponents MRS16000C1509FRP00
MRS16000C1509FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1509FRP00
Brief Description
RES 15 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1509FRP00.pdf
Availability of MRS16000C1509FRP00
QUANTITY
MRS16000C1509FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1509FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1509FRP00
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1509FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1509FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1509FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C1509FRP00
TRANSISTOR NPN 15V 50MA TO-92 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 150MW 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 35A TO-252AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8319 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 7.87"L X 7.87"W datasheet.pdf
CONN TERM BLK 7POS 2.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 12MM BLUE datasheet.pdf
RES 1.49M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf