AVX Corporation TRJC156M020RRJ
TRJC156M020RRJ picture photo
Mfg. Part Number
TRJC156M020RRJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
TRJC156M020RRJ.pdf
Availability of TRJC156M020RRJ
QUANTITY
TRJC156M020RRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TRJC156M020RRJ
Internal Part NumberEIS-TRJC156M020RRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)720 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRJC156M020RRJ
Related LinksTRJC156, TRJC156M020RRJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TRJC156M020RRJ Details Description
Related parts for TRJC156M020RRJ
CONN SOCKET IDC 28AWG GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323F datasheet.pdf
KIT DEV LMR040-0700, 120V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER LOWSIDE 20SO datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf