Vishay/BCcomponents MRS16000C3601FC100
MRS16000C3601FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C3601FC100
Brief Description
RES 3.6K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C3601FC100.pdf
Availability of MRS16000C3601FC100
QUANTITY
MRS16000C3601FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C3601FC100
Internal Part NumberEIS-MRS16000C3601FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C3601FC100
Related LinksMRS16000C, MRS16000C3601FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C3601FC100 Details Description
Related parts for MRS16000C3601FC100
FIXED IND 220UH 540MA 690 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SGE-225-2-1520 00600C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC GATE DRVR IGBT/MOSFET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf