Vishay/BCcomponents MRS16000C3601FRP00
MRS16000C3601FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C3601FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.6K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C3601FRP00.pdf
Availability of MRS16000C3601FRP00
QUANTITY
MRS16000C3601FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C3601FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C3601FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C3601FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C3601FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C3601FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C3601FRP00
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN RECT TONG 90DEG 12-10AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ER6022-031MSS, 3N/C+1N/O, M20 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.015A 90 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf