Vishay/BCcomponents MRS16000C4709FCT00
MRS16000C4709FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C4709FCT00
Brief Description
RES 47 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C4709FCT00.pdf
Availability of MRS16000C4709FCT00
QUANTITY
MRS16000C4709FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C4709FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C4709FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C4709FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C4709FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C4709FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C4709FCT00
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V 10% BX 1808 datasheet.pdf
RES 430 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 49MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
PWR 2X2 HDR datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A UFV datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 10POS datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A datasheet.pdf