Nichicon UPS1E152MHD1TN
UPS1E152MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UPS1E152MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPS1E152MHD1TN.pdf
Availability of UPS1E152MHD1TN
QUANTITY
UPS1E152MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1E152MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UPS1E152MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1E152MHD1TN
Related LinksUPS1E15, UPS1E152MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1E152MHD1TN Details Description
Related parts for UPS1E152MHD1TN
GDT 90V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR 56F8014 datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO213AB datasheet.pdf
BCL-138 datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-CTLX-SD25-V5 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf