Vishay/BCcomponents MRS16000C8061FCT00
MRS16000C8061FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C8061FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.06K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C8061FCT00.pdf
Availability of MRS16000C8061FCT00
QUANTITY
MRS16000C8061FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C8061FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C8061FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C8061FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C8061FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C8061FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C8061FCT00
IDC CABLE-AKN30A/ AE34G / APK30A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
LAPPING FILM 268X PSA datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf