Vishay/BCcomponents MRS25000C1051FCT00
MRS25000C1051FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1051FCT00
Brief Description
RES 1.05K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1051FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1051FCT00
QUANTITY
MRS25000C1051FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1051FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1051FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1051FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1051FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1051FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1051FCT00
TRANS PNP DARL 100V 8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
2 CCT RAST PWR IDT CONN datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2K OHM 5% 15W datasheet.pdf