Vishay/BCcomponents MRS25000C1184FCT00
MRS25000C1184FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1184FCT00
Brief Description
RES 1.18M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1184FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1184FCT00
QUANTITY
MRS25000C1184FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1184FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1184FCT00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.18M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1184FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1184FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1184FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1184FCT00
EURO TYPE M REC 78+2,13MM A/P datasheet.pdf
CONN HEADER 15PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 10"L X 17"W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A datasheet.pdf