Vishay/BCcomponents MRS25000C1408FC100
MRS25000C1408FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1408FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1408FC100.pdf
Availability of MRS25000C1408FC100
QUANTITY
MRS25000C1408FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1408FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1408FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1408FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1408FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1408FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C1408FC100
RES SMD 698K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE TWINAXIAL 32AWG 200' datasheet.pdf
TV 2C 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
33UF 200V 12.5X44.5 85C AXI datasheet.pdf