Vishay/BCcomponents MRS25000C1479FCT00
MRS25000C1479FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1479FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.7 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1479FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1479FCT00
QUANTITY
MRS25000C1479FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1479FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1479FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1479FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1479FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1479FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1479FCT00
LAMINATE MICA ESD BLUE 48X12' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 1.07A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN 31POS M 2.54M R/A DIN41617 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf