Vishay/BCcomponents MRS25000C1500FCT00
MRS25000C1500FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1500FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1500FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1500FCT00
QUANTITY
MRS25000C1500FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1500FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1500FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1500FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1500FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1500FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1500FCT00
IC OPAMP GP 11MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TMDSDCDC8KIT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.1W USM datasheet.pdf
LED T1-3/4 YELLOW 585NM VAR HT datasheet.pdf
IC PROG CTRLR 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
KJB 55C 55#22D PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf