Vishay/BCcomponents MRS25000C1508FC100
MRS25000C1508FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1508FC100
Brief Description
RES 1.5 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1508FC100.pdf
Availability of MRS25000C1508FC100
QUANTITY
MRS25000C1508FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1508FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1508FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1508FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1508FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1508FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C1508FC100
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 30MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
BUSHING datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf