Vishay/BCcomponents MRS25000C1581FCT00
MRS25000C1581FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1581FCT00
Brief Description
RES 1.58K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1581FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1581FCT00
QUANTITY
MRS25000C1581FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1581FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1581FCT00
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1581FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1581FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1581FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1581FCT00
CONN HR10A JACK 6POS MALE datasheet.pdf
CONN HEADER ZH TOP 2POS 1.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 170MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 34POS 30GOLD datasheet.pdf