Vishay/BCcomponents MRS25000C1691FC100
MRS25000C1691FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1691FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.69K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1691FC100.pdf
Availability of MRS25000C1691FC100
QUANTITY
MRS25000C1691FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1691FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1691FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1691FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1691FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1691FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C1691FC100
CONN RECPT 6POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
SIDAC 200-230V 1A DO15 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FILTER 2-LINE 250V 6A PANEL datasheet.pdf
F7 INVERTER datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf