Vishay/BCcomponents MRS25000C2003FRP00
MRS25000C2003FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2003FRP00
Brief Description
RES 200K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2003FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2003FRP00
QUANTITY
MRS25000C2003FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2003FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2003FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2003FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2003FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2003FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2003FRP00
RES SMD 53.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 13A 125V datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
144CKT HDM B/P datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf