Vishay/BCcomponents MRS25000C2109FC100
MRS25000C2109FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2109FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2109FC100.pdf
Availability of MRS25000C2109FC100
QUANTITY
MRS25000C2109FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2109FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2109FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2109FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2109FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2109FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C2109FC100
CAP TACTILE ROUND GREEN datasheet.pdf
HDWR HEX NUT 19MM AV SERIES datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS .100" VERT AU datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 20A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf