Vishay/BCcomponents MRS25000C2268FCT00
MRS25000C2268FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2268FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2268FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2268FCT00
QUANTITY
MRS25000C2268FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2268FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2268FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2268FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2268FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2268FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2268FCT00
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
IGBT 1700V 200A 695W D1 datasheet.pdf
FUSE AUTO 2A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT ST-ST SIMPLEX datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-STR MALE 2POS 12' datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CTV 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
3300UF 25V 16X31MM 105C 4000H datasheet.pdf