Vishay/BCcomponents MRS25000C2740FRP00
MRS25000C2740FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2740FRP00
Brief Description
RES 274 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2740FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2740FRP00
QUANTITY
MRS25000C2740FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2740FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2740FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2740FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2740FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2740FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2740FRP00
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 2512 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 28POS SKT datasheet.pdf
SEPARATING PLATE GRAY datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16" 250FT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf