Vishay/BCcomponents MRS25000C3090FRP00
MRS25000C3090FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C3090FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 309 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C3090FRP00.pdf
Availability of MRS25000C3090FRP00
QUANTITY
MRS25000C3090FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C3090FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C3090FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C3090FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C3090FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C3090FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C3090FRP00
MOSFET N-CH 30V 38A TO-220AB datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT ISO 1.5KV 32V 19A datasheet.pdf
RES 1.56 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC EXCALIBUR ARM 484FBGA datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf