Vishay/BCcomponents MRS25000C4751FRP00
MRS25000C4751FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C4751FRP00
Brief Description
RES 4.75K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C4751FRP00.pdf
Availability of MRS25000C4751FRP00
QUANTITY
MRS25000C4751FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C4751FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C4751FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C4751FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C4751FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C4751FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C4751FRP00
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 63MA 63VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
LOCATOR FOR TOOL 63819-1500 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf