Yageo RT0402FRE079K31L
RT0402FRE079K31L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE079K31L
Brief Description
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE079K31L.pdf
Availability of RT0402FRE079K31L
QUANTITY
RT0402FRE079K31L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE079K31L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE079K31L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE079K31L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE079K31L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE079K31L Details Description
Related parts for RT0402FRE079K31L
RES SMD 3.16K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 600V 600A CHAS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
LAMP T-2 TELEPH SLIDE 60V 10PK datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 28DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN 13POS FML PC PNL DIN41617 datasheet.pdf