Vishay/BCcomponents MRS25000C5113FCT00
MRS25000C5113FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5113FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5113FCT00.pdf
Availability of MRS25000C5113FCT00
QUANTITY
MRS25000C5113FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5113FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5113FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5113FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5113FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5113FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C5113FCT00
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE MODULE 19KV 3.5A datasheet.pdf
OSC PROG LVPECL 2.5V 250PPM SMD datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf