Vishay/BCcomponents MRS25000C5600FRP00
MRS25000C5600FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5600FRP00
Brief Description
RES 560 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5600FRP00.pdf
Availability of MRS25000C5600FRP00
QUANTITY
MRS25000C5600FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5600FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5600FRP00
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5600FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5600FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5600FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C5600FRP00
LED BARGRAPH 10-SEG HI EFF GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT LATCH TIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3/5V 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 20-26POS M-M 10M datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 100V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf